fbpx

HOME / BLOG / Wiskoza – synonim sztucznego jedwabiu ?

Wiskoza – synonim sztucznego jedwabiu ?

Wiskoza jak niektórzy twierdzą jest synonimem sztucznego jedwabiu. Głównym składnikiem wykorzystywanym do jej produkcji jest celuloza, co sprawia, że trudno sklasyfikować jednoznacznie – syntetyczna czy naturalna. Celuloza jest wyodrębniania z naturalnych surowców roślinnych.

Jakie są zalety wiskozy ?
– jedwabny wygląd
– świetnie się układa
– posiada wysoką higroskopijność
– schnie szybciej niż bawełna
– ekonomiczność – luksusowa wygląd produktów z niej wykonanych w porównaniu przykładowo z bawełną
– świetnie oddaje głębie kolorów

Pomimo wielu zalet, jak każdy materiał posiada wady. Do największych z nich należą:
– w przypadku zastosowania cienkich warstw materiał się z łatwością gniecie
– wymaga odpowiedniego czyszczenia
– łatwo podatna na rozciąganie

Weryfikując wady i zalety należy spoglądać przez pryzmat danej kategorii ubrań. Nie zawsze każdy typ produktu będzie zarówno funkcjonalny oraz łatwy w utrzymaniu. Inaczej wygląda to w przypadku dzianin wiskozowych, które świetnie współgrają z innymi sztucznymi włóknami takimi jak poliester czy poliakryl.
Przykładem produktów wykonanych z takich mieszanek mogą być czapki zarówno wiosenne oraz jesienno-zimowe, które spełniają zarówno właściwości cieplne oraz zapewniają wysoki komfort używania. Ważnym aspektem, przy zakupie produktu, jest zwrócenie uwagi na jakość użytego surowca, ponieważ w przypadku gorszych odmian wiskozy, może ulec mechaceniu oraz rozciągnięciu.

Wiskoza jest świetnym zamiennikiem drogich, szlachetnych odmian materiałów. Zapewnia odpowiedni komfort oraz wygląd. Pamiętajmy jednak o odpowiedniej pielęgnacji, a jeżeli produkt został wykonany z dobrej jakości wiskozy, będzie ona nam służyć długi czas.

 

Niniejsza strona używa plików cookies. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności. Więcej